Találja meg pontosan, amit keres

  • Kérjük, válassza ki a helyszínt és a nyelvet

  • közút

    Business Development Manager - Land Transport

    Helyszín
    Hubei, Kína
    Pozíció szint
    szakemberek
    Foglalkoztatás típusa, Munka típusa
    Full time
    Kiadási dátum, azonosítósz.
    , 384729

    Az Ön feladatai

    • Responsibility for achieving Sales targets
    • To work with East Branches to develop existing clients or potential clients on Land Transport business include: Domestic Road/ Asia Landbridge/ Eurasia Landbridge in generating and concluding transportation business opportunities
    • Delivers co-ordination of end-to-end business development process:
    1. Customer interface with the aim to build good customer/corporate relationships
    2. Pricing / commercial analysis
    3. Proposal generation
    4. Close work with branch field sales to develop land opportunities for growth target
    • Identification of potential customers and building relationships through proactive & reactive business proposals

    Követelmények

    Requirement:
    * Passionate; Ambition; Target result driven; Under pressure
    * Minimum 3-5 years' experience in China logistics/transportation industry, Express/Linehaul/LTL/Trucking platform background is preferred
    * Experience in 3PL Contract Management, transportation operation
    * Familiar with local logistics market, competition, and customer/product category
    * Good communication skills and Excellent interpersonal skills
    * Ability to work effectively in a customer driven deadline environment
    * Own sales distribution channels and customer resources would be an advantage

    KPI measurement:

    * Target contract/realized revenue fulfillment monthly or quarterly
    * Sales call and customer visit daily or weekly
    * Qualified RFQ or enquiry weekly and monthly

    Pipeline and sales cloud quality and maintenance

    További információ található az adatvédelmi irányelvünkben.